ضرورت گرم کردن بدن قبل از ورزش در کودکان

1400-09-29
ضرورت ورزش کودکان

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، ورزش کردن برای کودکان فواید بسیاری بهمراه دارد. اما در اصل ورزش کردن به سه مرحله تقسیم می‌شود که بسیاری آن را نادیده میگیرند. مرحله اول آن گرم کردن بدن قبل از ورزش است که برای هر فردی، چه کودک چه بزرگسال، از اهمیت بالایی برخوردار است. نادیده گرفتن این مرحله از ورزش ممکن است به بدن آسیب وارد کند بنابراین لازم است با ضرورت گرم کردن بدن قبل از ورزش در کودکان بیشتر آشنا شوید تا هیچوقت آن را نادیده نگیرید. 

فواید کاراته برای کودکان

گرم کردن بدن قبل از ورزش (Warm up) چیست؟

گرم کردن بدن قبل از ورزش – که اصطلاحا آن را Warm up می‌گویند-  یعنی انجام حرکاتی که پیش از هر فعالیت ورزشی بدن را برای آن فعالیت مشخص آماده می کند. متاسفانه دیده می شود کودکان ورزشکاری را که دیر به تمرین می رسند و بلافاصله تمرین را با سایر ورزشکاران شروع می کنند و فرصتی برای گرم کردن و ایجاد آمادگی به بدن نمی دهند، باید گفت این افراد بعدها نتایج مطلوبی دریافت نخواهند کرد و دچار مشکلات متعددی خواهند شد. در واقع فراموش کردن یا دست کم گرفتن این بخش از تمرین جز افزایش آسیب دیدگی و کاهش کیفیت تمرین فایده ی دیگری نخواهد داشت.

ضرورت گرم کردن بدن برای کودکان قبل از ورزش

5 دلیل گرم کردن بدن قبل از ورزش در کودکان 

1.    گرم کردن بدن قبل از ورزش موجب افزایش دمای بدن میشود که در این حالت سرعت گردش خون بالا رفته و اکسیژن بیشتری وارد عضلات میشود در نتیجه کارایی دستگاه های مختلف بدن بهبود می‌یابد. همین مساله احتمال آسیب‌های ورزشی به عضلات و تاندون‌ها را کاهش می‌دهد. بالا رفتن دمای بدن و عضلات به انجام حرکات قدرتی کمک می‌کند.

2.    بعد از 5 دقیقه گرم کردن بدن، خون به سمت عضلات درگیر ورزش به جریان می‌افتد که موجب می‌شود با سوخت بیشتر گلوکز یا اسیدهای چرب بدن، انرژی بیشتری برای تحرک بوجود آمده و دامنه حرکتی عضلات بالاتر برود. 

3.    گرم کردن باعث افزایش انعطاف پذیری عضلات و افزایش دامنه ی حرکتی مفاصل می شود و در نتیجه کارایی و قدرت مکانیکی عضلات در حال تمرین را افزایش می دهد. حرکات کششی از جمله حرکاتی هستند که اغلب طی گرم کردن بدن انجام می‌شوند. این حرکات همانطور که از نامشان پیداست موجب انعطاف پذیری عضلات شده و با گرم شدن بدن و انجام این حرکات، انعطاف بدن فرد افزایش یافته و با سهولت بیشتری به انجام حرکات ورزشی، بخصوص در ورزش‌های تخصصی همانند کاراته، می‌پردازد. 

4.    اگر گرم کردن بدن به درستی انجام شود، سیستم قلبی عروقی بدن برای انجام فعالیت‌های فیزیکی آماده میشود. با انجام این حرکات ساده اولیه پیش از ورزش، در حقیقت به قلب و عروق این زمان داده میشود که خود را برای افزایش پمپاژ خون و اکسیژن رسانی آماده سازد. 

5.    گرم کردن بدن، ذهن کودکان را برای ورزش کردن آماده می‌کند. آمادگی ذهنی برای ورزش کردن در کنار آمادگی جسمی لازم است. مرحله گرم کردن برای کودکان می‌تواند حتی یک مرحله شاد و لذتبخش باشد که ذهنشان را برای ورزش اصلی آزاد کرده و آن‌ها را برای انجام حرکات سخت‌تر آماده سازد. اگر کودک شما بدون گرم کردن به انجام حرکات ورزشی سنگین بپردازد علاوه بر اینکه ریسک آسیب دیدنش بالا می‌رود بلکه از لحاظ ذهنی نیز زود از انجام این حرکات خسته شده و قدرت کافی برای این فعالیت را نخواهد داشت. 

گرم کردن کودکان

ضرورت گرم کردن بدن قبل از ورزش در کودکان

چطور کودکان را از اهمیت گرم کردن بدن قبل از ورزش آگاه کنیم؟

عضلات و استخوان های کودک با بزرگسالان متفاوت است، بدن کودکان تحت استرس دائمی ناشی از رشد و تکامل است که می تواند منجر به سفت شدن عضلات گردد. گرم کردن مناسب بدن به طور مستقیم بر روی آسیب پذیری فرد تاثیر دارد بنابراین والدین و مربیان می توانند به کودکان کمک کنند تا اهمیت این موضوع را هر چه بهتر درک نمایند و از سنین پایین کودکان را به گرم کردن قبل از تمرین تشویق نمایند چرا که این کار باعث انعطاف پذیری بیشتر عضلات می شود.
با وجود اینکه انجام حرکات کششی و گرم کردن بدن قبل از تمرین کار ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما کودک شما برای انجام این حرکات نیز نیاز به راهنما خواهد داشت. حتی گرم کردن بدن نیز راه و روش‌هایی دارد که بهتر است مربی با تجربه به آن‌ها آموزش دهد. نحوه صحیح تنفس حین انجام حرکات و احساسی که باید در بدن خود حین انجام این حرکات داشته باشند، همه از جمله مواردی است که بدون وجود مربی ممکن است به آن پی نبرند و در نهایت این حرکات را نیز به درستی انجام ندهند. 
مربی حین انجام حرکات اولیه ورزش برای گرم کردن بدن به کودک شما آگاهی می‌دهد که چرا حین ورزش دمای بدنش افزایش یافته یا چقدر سریع باید یک حرکت را انجام بدهد و چه زمانی احساس درد در بدنش داشته باشد و چه زمانی نباید این حس را داشته باشد. همچنین درباره احساسی که کودکان حین بالا رفتن ضربان قلبشان تجربه می‌کنند با آن‌ها صحبت کرده و دلیل این حس و همچنین بالا رفتن ضربان قلب را برایشان به خوبی توضیح می‌دهد. 
اما لازم است به این نکته توجه داشته باشید، برای اینکه فرزندتان را بیشتر درباره ورزش کردن، گرم کردن بدن قبل از تمرین و انجام صحیح حرکات کششی آگاه کنید باید بتوانید همه چیز را برایشان خیلی ساده و بدون پیچیدگی توضیح دهید. چرا که کودک شما از ورزش کردن انتظار نشستن در یک کلاس درس را ندارد بلکه باید همه چیز برایش مفرح باشد و در کنار این حس سرگرمی و لذت بردن بتواند برخی نکات مهم را نیز بیاموزد. 

کلاس کاراته کودکان
ضرورت گرم کردن بدن قبل از ورزش در کودکان

مدت زمان گرم کردن بدن قبل از تمرین باید چقدر باشد؟

برای برخی از افرادی که می‌خواهند در خانه به کودکان خود تمرین ورزشی بدهند این سوال بوجود می‌آید که مدت زمان انجام حرکات اولیه ورزش چقدر باید باشد؟ با توجه به اینکه ورزش اصلی که فرزند شما می‌خواهد انجام بدهد تا چه حد سنگین و تخصصی است، این مدت زمان می‌تواند بین 10 تا 15 دقیقه طول بکشد. هرچند در باشگاه‌های ورزشی با توجه به حرکاتی که مربی توصیه می‌کند ممکن است تا سی دقیقه نیز گرم کردن بدن طول بکشد.

سخن پایانی 

گرم کردن بدن قبل از ورزش برای هر سن و فعالیتی حیاتی است. به عبارتی بهبود عملکرد در حالت ایده آل می‌تواند مقاومت کودک را در برابر آسیب افزایش دهد .در واقع گرم کردن باعث می‌شود تا کودکان عملکرد بهتری در حین تمرینات داشته باشند و باعث بهبود سطح کلی آمادگی جسمانی، انتقال عصبی بهتر و رسیدن به اهداف تمرین و مهارتی بیشتر می‌گردد.
ورزش برای افزایش قد کودکان

دسته بندی

ارتباط با باشگاه

از طریق این فرم می توانید با ما در ارتباط باشید.فقط کافی است اسم، آدرس ایمیل و متن پیام خود را برای ما ارسال کنید.ما خیلی زود با شما ارتباط برقرار می کنیم.

  • 1742 030 0938
  • kiyanrad021@gmail.com

طراحی با © تگباز